Zadbajmy o siebie w te święta

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Święta to czas, w którym powinniśmy zadbać nie tylko o innych, ale też o siebie. Dla wielu osób to jednak wciąż trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Jak ułatwić sobie świąteczną regenerację?

Kilka wskazówek jak zadbać o siebie w te święta

Choć czas ten sprzyja objadaniu się, warto postarać się zapanować nad świątecznym apetytem. Pomoże to czuć się lepiej zarówno w czasie świąt, jak i po nich. Kilkudniowe przejedzenie może skutkować ociężałością, bólami głowy czy problemami żołądkowymi. Dzięki uproszczeniu i zredukowaniu nieco świątecznego menu, będziemy również mniej zestresowani i zmęczeni. Ponieważ spędzimy mniej czasu w kuchni, będziemy mieli go więcej na odpoczynek.

Starajmy się również nie spędzać całych świąt na siedząco (lub leżąco). Zadbajmy o ruch, który nie tylko pomoże trzymać w ryzach wagę, ale też uwolnić się od zgromadzonego napięcia. Ponadto, zadbanie o aktywność w czasie świąt sprawi, że łatwiej będzie nam do niej wrócić również po nich. Pamiętajmy więc o spacerach, przejażdżkach rowerem czy jodze. 

Obecnie większość dnia spędzamy przy komputerze lub z telefonem w ręku. Warto świąteczny czas wykorzystać na – choćby chwilowe – odłączenie się od sieci. Jeśli to możliwe, nie włączajmy komputera i wyciszmy telefon, choćby na jeden ze świątecznych dni. Starajmy się nie sprawdzać stale, co nowego słychać w mediach społecznościowych, zróbmy sobie detoks od wiadomości. Możemy być zaskoczeni, jaką szasnę na odpoczynek da to naszemu umysłowi.

A kiedy mowa o odpoczynku, nie sposób pominąć sen. Zarywamy noce zarówno w ciągu roku, jak i w czasie świąt. Często przygotowania pochłaniają nas tak bardzo, że nie mamy już siły na świętowanie. Sen jest jednym z najważniejszych aspektów naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest też tym, z czego rezygnujemy najczęściej, na przykład kiedy chcemy nadrobić pracę. Jednak nasz organizm potrzebuje regeneracji, byśmy mogli zachować produktywność i cieszyć się dobrym nastrojem. Wykorzystajmy świąteczny czas na to, by odpocząć i wprowadzić w życie należytą higienę snu. 

Pamiętajmy również o tym, że nie ma nic złego w spędzaniu świąt w bardzo wąskim gronie lub w pojedynkę. Obecne okolicznością mogą zmusić niektórych z nas do takiego scenariusza. Dla innych z kolei, będzie to kwestią świadomego wyboru. Święta nie muszą wiązać się ze spotkaniami z innymi, bowiem o wiele ważniejsze jest spotkanie z sobą samym/samą. Bądźmy dla siebie dobrze, pozwólmy sobie na odpoczynek i na spędzenie tego czasu w taki sposób, jakiego najbardziej potrzebujemy. 

Wesołych Świąt!